SİYASAL VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
İstanbul Gelişim Üniversitesi

Guterres, BM Kadınlar Komisyonu’na COVID-19'un çeşitli bölgelerdeki cinsiyet eşitsizliğini açığa çıkardığını söyledi

Guterres, BM Kadınlar Komisyonu’na COVID-19'un çeşitli bölgelerdeki cinsiyet eşitsizliğini açığa çıkardığını söyledi

Cinsiyet Eşitsizliği

BM Genel Sekreteri, “Hasar hesaplanamayacak kadar büyük ve on yıllar boyunca gelecek nesilleri olumsuz etkileyecek” diye uyararak salgının en çok etkilediği işlerin çoğunun kadınlar tarafından yürütülen işler olduğunu ve dolayısıyla kadınların iş kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Guterres ayrıca kadınların BM’nin COVID-19’a karşı mücadelesinde merkezi bir rol oynadığını da belirtti.
 
BM Genel Sekreteri kamusal alanda erkek egemenliğinin devam ettiğini ve kadınların karar alma süreçlerine katılmalarının çok önemli olduğunu vurgulayarak BM’deki cinsiyet dengesini değiştirmek için BM'de yapılan değişiklikler hakkında detaylı bilgi verdi. Bunlar içinde daha fazla kadını üst düzey liderlik konumuna getirme, üst yönetim seviyelerinde kadın ve erkek oranlarını eşitleme ve kadınların barışı koruma, arabuluculuk ve barış inşası süreçlerine katılımını sağlamak için çaba gösterilmesi gibi hususlar yer alıyor.
 
BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi Başkanı Munir Akram kadın ve kız çocuklarının çatışma, terörizm, doğal afetler ve eğitim ve istihdam eşitsizliği gibi birçok engel ile karşılaştıkların belirtti. BM Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır da BM üye ülkelerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı mevzuatın güçlendirilmesi, mağdurlar için raporlama ve tazminat mekanizmaları oluşturma ve şiddet izleme sistemini kurma dahil bir dizi somut önlem almaya çağırdı.
 
Kaynak:

https://news.un.org/en/story/2021/03/1087392

Düzenleme Tarihi: 22 03 2021